(Nie)znane słowa (nie)znanych osób...

Carlo Fiore (1/2) - cytaty

Strona:

12

Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1823
Nie trzeba się bać cierpienia. Należy wytrwale, nieugięcie walczyć, by stworzyć sobie szczęśliwe życie, dawać radość sobie i innym.
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1822
Lepiej jest „otrzymywać ciosy”, kiedy jest się młodym, niż później. Jeśli nauczysz się walczyć i zwyciężać w młodości, będziesz umiał to zawsze.
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1821
Twoje życie przyniesie soczyste owoce, będzie pełne światła, mocne i cenne jak diament jedynie wtedy, gdy teraz będziesz podejmował wysiłek i pracę. Nie istnieje Człowiek-cud, ukształtowany bez trudu i wysiłku.
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1820
Codziennie powinienem zadawać sobie pytanie: w jakim punkcie tworzenia samego siebie znajduję się dzisiaj?
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1819
We wspaniałej dolinie, jaką jest twoje życie, płynie wiele strumieni. Przez dziewięć czy dziesięć lat życie toczyło swe wody swobodnie, wesoło i beztrosko, jak chłodny potok. Potem wszystko stało się strumieniem! Wyobraźnia, uczucia, ciekawość, bunty, pragnienia (przykłady podaj sam)... to dolina strumieni, z których jeden jest większy od drugiego, każdy bardziej rwący od poprzedniego i budzący większy niepokój.
Krytyka z zewnątrz i wyrzuty sumienia wewnątrz mówią ci, że twoje strumienie tu i ówdzie występują z brzegów, a jeszcze gdzie indziej zalewają łąki... są mocne, potężne, niebezpieczne! Mała poprawka: potężne strumienie stanowią zagrożenie dla bezsilnego wobec nich, prymitywnego dzikusa, natomiast dla inżyniera są wyzwaniem. Czy sądzisz, że udzieliwszy ci nagany, ktoś mówi o tobie „co za wstrętne chłopaczystko”? Wybij to sobie z głowy — mówią o tobie „w nim jest dobro”. To również tajemnica twego strumienia, ale wspaniałych obietnic. Właśnie z tych twoich niepokornych wód rodzi się światło, ciepło, siła prawdziwego bohatera. Wiem, wydaje ci się to nieprawdopodobne, tak jak porównanie strumienia i światła. To niemożliwe! A jednak tak się stało!
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1818
Słyszałem, że aby nauczyć się jednego obcego słowa tak dobrze, aby zawsze je sobie przypomnieć, trzeba usłyszeć je co najmniej dziesięć razy, w różnych kontekstach. Dziesięć uderzeń młotkiem w jeden gwóźdź! Podobnie trzeba postępować z pomysłami, ideami, zwłaszcza tymi, które jak idea kształtowania osobowości, mogą się wydać dla nas, młodych, trochę... dziwne.
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1817
Wiem, wiem! Chcesz powiedzieć, że nawet chłopiec czy dziewczyna są już prawdziwymi ludźmi; mają nos, oczy, usta... nic im nie brakuje! Odpowiem ci więc, że krowa również to wszystko posiada; lecz przecież ty nie jesteś zwierzęciem! Mój drogi, człowieka nie można oceniać na podstawie np. długości uszu; w ten sposób można szacować osła! Ocena człowieka powinna opierać się na podstawie tego jak on myśli i czego pragnie! I właśnie dlatego ci młodzi ludzie stanowią materiał, ale jeszcze nie konstrukcję.
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1816
— Kto o tym jeszcze myśli? Kiedy się już coś przeczytało, ma się prawo...
— Zapomnieć! No pewnie! Spróbuj więc też zapomnieć, jak się prowadzi samochód, skoro już zdałeś egzamin na prawo jazdy!
— Przecież sam doskonale wiesz, że to zupełnie coś innego!
— Coś innego tylko w tym sensie: jeśli zapomnisz, jak się prowadzi auto, możesz przestać to robić; lecz jeśli zapomnisz, jak kształtuje się człowiek... to co wtedy? Przecież jesteś człowiekiem! Wówczas inni umieszczą cię wśród rzeczy, które nie są do niczego potrzebne!
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1815
Aby wcielić w życie podjęte decyzje, należy o nich pamiętać.
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1814
Moja energia może rozpłynąć się tak jak obłoki pary. Lecz jeśli będę potrafił ją okiełznać, opanować i trzymać w ryzach, poruszy całe moje życie.
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1813
Widzisz, w życiu są dwa rodzaje spraw, całkowicie od siebie odmiennych. Pierwszy rodzaj to sprawy, które mogą zrobić za ciebie inni. Czynią to w taki sposób, że ty sam masz coraz mniej do powiedzenia i do zrobienia: włączam przycisk, pstryk, jest światło! Są również sprawy, które jedynie ty możesz załatwić; i to one są właśnie jedynie naprawdę potrzebne i konieczne.
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1812
Mój chłopcze, w twoim wieku wszelkie wygody, odbierające tobie smak wysiłku, czynią ci ogromną krzywdę; przyciski automatyczne Joe są dobre dla starych.
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1811
To jak Ewangelia: kto jest wierny w małym, będzie wierny również w wielkim.
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1810
Każdy z nas przyszedł na świat, by zdobyć dla siebie królestwo, wiesz o tym dobrze. Jednak wydaje się, że ktoś, kto chce unikać wysiłku, nie jest zdolny do podbicia królestwa, lecz co najwyżej... do wygodnego fotela. Nie chodzi więc o oszczędzanie oleju napędowego; chodzi o to, aby stać się wielkimi ludźmi, nawet jeśli jesteśmy tylko małymi chłopcami.
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1809
Powinniśmy dziękować Niebiosom, że zawsze znajdzie się coś trudnego do zrobienia!
--- 2008-10-16 ---
Teresio Bosco, Carlo Fiore „Kształtowanie człowieka” (książka) • #1808
Najpiękniejszy ukryty w tobie skarb nazywa się CHCIEĆ.
--- 2008-10-16 ---
Strona:

12

« Teresio Bosco  •  Simon Singh »