(Nie)znane słowa (nie)znanych osób...

Andrzej Sapkowski - cytaty

Andrzej Sapkowski „Krew elfów” (książka) • #472
Ziemia, po której stąpamy. Ogień, który nie wygasa w jej wnętrzu. Woda, z której wyszło wszelkie i bez której życie jest niemożliwe. Powietrze, którym oddychamy. Wystarczy wyciągnąć rękę, by nad nimi zapanować, zmusić do uległości. Magia jest wszędzie. Jest w powietrzu, w wodzie, w ziemi i w ogniu. I jest za drzwiami, które Koniunkcja Sfer przed nami zamknęła. Stamtąd, zza zamkniętych, magia niekiedy wyciąga rękę do nas. Po nas. Wiesz o tym, prawda? Poczułaś już dotknięcie magii, dotyk ręki zza zamkniętych drzwi. Dotyk ten każdego przepełnia strachem. Bo w każdym z nas jest Chaos i Ład, Dobro i Zło. Ale nad tym można i trzeba zapanować. Trzeba się tego nauczyć.
--- 2010-05-02 ---
Andrzej Sapkowski „Krew elfów” (książka) • #473
— Jak poznać, że to ten właściwy, z którym...
— ... można pójść do łóżka?
— Mhm.
— Jeżeli w ogóle ma się wybór, a nie ma się dużej wprawy, w pierwszej kolejności ocenia się nie mężczyznę, ale łóżko.
— Jak to... łóżko?
— Właśnie tak. Tych którzy łóżek w ogóle nie mają, eliminujesz z miejsca. Spośród pozostałych eliminujesz posiadaczy łóżek brudnych i niechlujnych. A gdy pozostaną już tylko tacy, którzy mają łóżka czyste i schludne, wybierasz tego, który najbardziej ci się podoba. Niestety, sposób nie jest stuprocentowo pewny. Można się cholernie pomylić.
--- 2006-10-31 ---
Andrzej Sapkowski „Krew elfów” (książka) • #471
Magia jest w opinii niektórych ucieleśnieniem Chaosu. Jest kluczem zdolnym otworzyć zakazane drzwi. Drzwi, za którymi czai się koszmar, zgroza i niewyobrażalna okropność, za którymi czyhają wrogie, destrukcyjne siły, moce czystego zła, mogące unicestwić nie tylko tego, kto drzwi te uchyli, ale i cały świat. A ponieważ nie brakuje takich, którzy przy owych drzwiach manipulują, kiedyś ktoś popełni błąd, a wówczas zagłada świata będzie przesądzona i nieuchronna. Magia jest zatem zemstą i orężem Chaosu. To, że po Koniunkcji Sfer ludzie nauczyli posługiwać się magią, jest przekleństwem i zgubą świata. Zgubą ludzkości. I tak jest. Ci, którzy uważają magię za Chaos, nie mylą się.
Magia jest w opinii niektórych Sztuką. Sztuką wielką, elitarną, zdolną tworzyć rzeczy piękne i niezwykłe. Magia to talent dany nielicznym wybrańcom. Inni, talentu pozbawieni, mogą jedynie patrzeć z podziwem i zazdrością na rezultaty pracy artystów, mogą podziwiać stworzone dzieła, czując zarazem, że bez tych dzieł i bez tego talentu świat byłby uboższy. To, że po Koniunkcji Sfer niektórzy wybrańcy odkryli w sobie Sztukę, jest błogosławieństwem piękna. I tak jest. Ci, którzy uważają magię za sztukę, również mają rację.
Są również tacy, według których magia jest nauką. By ją opanować nie wystarczy talent i wrodzone zdolności. Nieodzowne są lata pilnych studiów i wytężonej pracy, konieczna jest wytrwałość i wewnętrzna dyscyplina. Tak zdobyta magia to wiedza, to poznanie, którego granice poszerzane są stale przez światłe i żywe umysły, przez doświadczenie, eksepryment, praktykują. Tak zdobyta magia to postęp. To pług, krosno, młyn wodny, dymarka, dźwig i wielokrążek. To postęp, rozwój to odmiana. To ciągły ruch. W górę. Ku lepszemu. Ku gwiazdom. To, że po Koniunkcji Sfer odkryliśmy magię, pozwoli nam kiedyś dosięgnąć gwiazd. Ci, którzy uważają magię za naukę również mają rację. Zapamiętaj to.
Zapamiętaj. Magia jest Chaosem, Sztuką i Nauką. Jest przekleństwem, błogosławieństwem i postępem. Wszystko zależy od tego, kto się magią posługuje, jak i w jakim celu. A magia jest wszędzie. Wszędzie wokół nas. Łatwo dostępna. Wystarczy wyciągnąć rękę.
--- 2006-10-31 ---
Andrzej Sapkowski „Krew elfów” (książka) • #470
(...) niczego nie wolno zabierać ot tak, dla kaprysu. Nawet wiśnie należy zostawić na drzewach, dla ptaków i żeby po prostu opadły.
--- 2006-10-31 ---
Andrzej Sapkowski „Krew elfów” (książka) • #469
Pomyliłaś się. Pomyliłaś niebo z gwiazdami odbitymi nocą na powierzechni stawu.
--- 2006-10-31 ---
Andrzej Sapkowski „Krew elfów” (książka) • #468
Opieka to wzięcie na siebie odpowiedzialności za bezpieczeństwo istoty niezdolnej do samodzielnego zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Jeśli narazisz twoją podopieczną... Jeżeli spotka ją nieszczęście, odpowiedzialność spadnie na ciebie.
--- 2006-10-31 ---
Andrzej Sapkowski „Krew elfów” (książka) • #467
Jaskier dzielił atrakcyjne kobiety, w tej liczbie i czarodziejki, na przemiłe, miłe, niemiłe i bardzo niemiłe. Przemiłe na propozycję pójścia do łóżka reagowały radosną zgodą, miłe wesołym śmiechem. Niemiłe reagowały w sposób trudny do przewidzenia. Do bardzo niemiłych trubadur zaliczał zaś te, wobec których sama myśl o złożeniu propozycji wywoływała dziwne zimno na plecach i drżenie kolan.
--- 2006-10-31 ---
Andrzej Sapkowski „Krew elfów” (książka) • #466
Twierdzę, że musimy żyć. Żyć tak, by później nie musieć nikogo prosić o wybaczenie. (...) Lepiej zginąć niż żyć ze świadomością, że zrobiło się coś, co wymaga wybaczenia.
--- 2006-10-31 ---
Andrzej Sapkowski „Krew elfów” (książka) • #465
Nie ma czegoś takiego jak uczciwa walka. W walce wykorzystuje się każdą przewagę i każdą sposobność, jaka się nadarza.
--- 2006-10-31 ---
« James Stephens  •  Robert Iscove »