(Nie)znane słowa (nie)znanych osób...

Joseph Heller - cytaty

Joseph Heller „Paragraf 23” (książka) • #2420
Dla nas, dzieci, najcenniejszym bogactwem były prawdopodobnie inne dzieciaki, mnóstwo innych mieszkających obok dzieci, z którymi można się było bawić, dosyć dzieci w każdym wieku, żeby można było zorganizować dowolną zabawę i utworzyć dowolną drużynę. Ulice były podzielone na segmenty przez przecinające je aleje i w każdym z takich segmentów przy każdej ulicy było dość dużych i małych dzieci, by stworzyć samowystarczalną społeczność rekreacyjną. /„Jestem bombardierem!”/
--- 2009-05-10 ---
Joseph Heller „Paragraf 23” (książka) • #2419
Książka ["Paragraf 22"] zajęła się zamiast tego konfliktami między jednostką i jej zwierzchnikami, między jednostką i instytucjami, którym podlega. Do naprawdę trudnych zmagań dochodzi, gdy jednostka nie wie nawet, kto jej zagraża, kto ją miażdży — a mimo to zdaje sobie sprawę z istnienia przeciwnika, konfliktu, który nie wiadomo, czym się skończy. /„Dzieje pewnego paragrafu”/
--- 2009-05-10 ---
Joseph Heller „Paragraf 23” (książka) • #2418
Ze wszystkich rodzajów pisania, jakie uprawiam, to jedno wydaje mi się poważne. Kiedy piszę powieści, jestem tylko ja i kartka papieru. Zapominam o czytelnikach, o tym, czy książka się sprzeda, o prawach do filmu i wszelkich innych podobnie nieistotnych i poniżających sprawach. I to właśnie mi się podoba. /„Joseph Heller opowiada o «Paragrafie 22»” (1967)/
--- 2009-05-10 ---
Joseph Heller „Paragraf 23” (książka) • #2417
Odkryłem, że kiedy ludzie uważają cię za bogatego, zrobią dla ciebie wszystko. Tak naprawdę najbardziej potrzebują pomocy biedni, oni jednak nie bardzo mogą na nią liczyć. /„Joseph Heller opowiada o «Paragrafie 22»” (1967)/
--- 2009-05-10 ---
Joseph Heller „Paragraf 23” (książka) • #2416
Nie wolno ci nigdy zapomnieć, kim i czym jesteś. /„Pozdrowienia od taty” (1969)/
--- 2009-05-10 ---
Joseph Heller „Paragraf 22” (książka) • #917
— Musisz starać się o nich nie myśleć — poradził major Danby z przekonaniem. — I nie wolno ci przez nich zwątpić w ideały. Idee są dobre, tylko ludzie czasami są źli. Musisz starać się patrzeć z pewnego dystansu.
--- 2007-05-15 ---
Joseph Heller „Paragraf 22” (książka) • #916
— Wiesz, to jest właśnie mój problem — zadumał się Yossarian krzyżując ramiona. — Pomiędzy mną a ideą znajduję zawsze Scheisskopfów, Peckemów, Kornów i Cathcartów. I to zmienia nieco samą ideę.
--- 2007-05-15 ---
Joseph Heller „Paragraf 22” (książka) • #915
Człowiek jest istotą materialną, oto była cała tajemnica Snowdena. Wyrzućcie go przez okno, a spadnie. Podpalcie go, a spłonie. Przysypcie go ziemią, a zgnije, jak wszystkie inne odpadki. Człowiek bez ducha jest śmieciem. To była tajemnica Snowdena. Dojrzałość jest wszystkim.
--- 2007-05-15 ---
Joseph Heller „Paragraf 22” (książka) • #914
Co za cholerny świat! Zastanawiał się, ilu ludzi jest pozbawionych środków do życia tej nocy nawet w jego zamożnym kraju, ile domów jest ruderami, ilu mężów pijanych i żon pobitych, ile dzieci jest dręczonych, wyzyskiwanych lub porzuconych. Ile rodzin głoduje nie mogąc sobie pozwolić na kupno żywności? Ile serc jest złamanych? Ile samobójstw zdarzy się tej właśnie nocy, ilu ludzi zwariuje? Ile karaluchów i kamieniczków będzie triumfować? Ilu zwycięzców przegrywa, ile sukcesów jest klęskami, ilu bogaczy biedakami? Ilu cwaniaków jest głupcami? Ile szczęśliwych zakończeń nie jest szczęśliwymi zakończeniami? Ilu prawych ludzi jest kłamcami, ilu odważnych tchórzami, ilu wiernych zdrajcami, ilu świętych było grzesznikami, ile ludzi odbarzonych zaufaniem zaprzedało duszę szubrawca za parę groszy, ilu w ogóle nigdy nie miało duszy? Ile prostych dróg jest krętymi ścieżkami? Ile najlepszych rodzin jest najgorszymi rodzinami i ile zacnych ludzi jest niecnymi ludźmi? Gdyby tak dodać ich wszystkich, a potem odjąć, zostałyby może same dzieci i może jeszcze Albert Einstein, i gdzieś tak jakiś stary skrzypek albo rzeźbiarz.
--- 2007-05-15 ---
Joseph Heller „Paragraf 22” (książka) • #913
Kapelan zgrzeszył i czuł się dobrze. Zdrowy rozsądek podpowiadał mu, że kłamstwo i uchylanie się od obowiązków jest grzechem. Z drugiej strony każdy wie, że grzech to zło i że dobro nie może pochodzić od zła. On tymczasem czuł się cudownie. A zatem wynikało z tego logicznie, że kłamanie i uchylanie się od obowiązków nie może być grzechem. Kapelan w przebłysku boskiego natchnienia opanował jakże użyteczną technikę dorabiania teorii do praktyki i był zachwycony swoim odkryciem. To był cud. Bez większego trudu można było przekształcić występek w cnotę, oszczerstwo w prawdę, impotencję w abstynencję, bezczelność w skromność, rabunek w filantropię, złodziejstwo w zaszczyt, bluźnierstwo w mądrość, brutalność w patriotyzm i sadyzm w wymiar sprawiedliwości. Każdy mógł to robić; rzecz nie wymagała specjalnych zdolności. Wystarczyło nie mieć charakteru. Kapelan ze zręcznością wirtuoza wyliczał całą gamę ortodoksyjnych grzechów.
--- 2007-05-15 ---
Joseph Heller „Paragraf 22” (książka) • #912
Ludzie mają prawo robić wszystko, co nie jest prawnie zabronione, a nie ma żadnego przepisu, który by zabraniał pana okłamywać.
--- 2007-05-15 ---
« Daniel Ange  •  Robert Ben Garant »