(Nie)znane słowa (nie)znanych osób...

Najnowsze cytaty (45/196)

<< < 45 > >>
Richard Dawkins „Samolubny gen” (książka) • #2470
Poza jej potencjalną „użytecznością”, czy też po prostu miłością do zwierząt, jest ważniejszy powód, dla którego warto tę gałąź wiedzy [zoologię] studiować. Jest nim fakt, że mu — zwierzęta — jesteśmy najbardziej skomplikowanymi i najdoskonalej zaprojektowanymi mechanizmami.
--- 2009-08-09 ---
Markus Zusak „Złodziejka książek” (książka) • #2469
Wyrwała stronę z książki i przedarła ją na pół.
Potem cały rodział.
Po niedługim czasie otaczały ją strzępy podartych na małe kawałeczki stron i słów. Słowa. Po co są słowa? Świat bez słów wyglądałby inaczej. Bez słów Führer byłby niczym. Nie byłoby kulejących więźniów, nie byłoby potrzeby pocieszania się oszukańczymi słowami.
No więc na co są właściwie słowa?
Liesel powtórzyła to jeszcze raz na głos, mówiąc do ścian oświetlonej na pomarańczowo biblioteki:
— Po co są słowa?
--- 2009-06-23 ---
Markus Zusak „Złodziejka książek” (książka) • #2468
Wiesz, Liesel, zastanawiałem się nad tobą. Nie jesteś prawdziwą złodziejką. Ta kobieta pozwalała ci wchodzić do domu. Zostawiła ci nawet ciastka. To nie jest prawdziwe złodziejstwo. Prawdziwe złodziejstwo jest w wojsku. Oni ukradli twojego i mojego ojca.
--- 2009-06-23 ---
Markus Zusak „Złodziejka książek” (książka) • #2467
Czuję się egoistą, wciąż opowiadając o sobie, o sobie, o sobie. O moich podróżach, o tym, co widziałem w 1942 roku. Z drugiej strony, jesteście ludźmi, więc obsesja na punkcie własnej osoby nie powinna być wam obca.
--- 2009-06-23 ---
Markus Zusak „Złodziejka książek” (książka) • #2466
Wypowiedziała te słowa na głos, w pokoju wypełnionym chłodnym powietrzem i książkami. Książki były dosłownie wszędzie! Przy każdej ścianie stały wypchane nimi schludne półki. Zza książek nie widać było koloru ścian. Na okładkach — czarnych, czerwonych, szarych i w ogóle we wszystkich możliwych kolorach pyszniły się litery wszelkich krojów i wymiarów. Była to najpiękniejsza rzecz, jaką Liesel Meminger widziała w swoim życiu.
--- 2009-06-23 ---
„Californication” (film) • #2465
Ludzie stają się coraz głupsi. Mamy do dyspozycji tę niesamowitą technologię, mimo to komputery zostały zamienione w maszyny do masturbacji. Internet miał nas uwolnić, zjednoczyć, ale tak naprawdę, dał nam stały dostęp do dziecięcej pornografii. Ludzie przestali pisać. Zamiast tego blogują. Zamiast mówić, to piszą SMSy. Bez interpunkcji, bez gramatyki, używając skrótowców typu: LOL i LMFO. Dla mnie jest to grupa głupich ludzi, którzy pseudokomunikują się z innymi głupcami w języku przypominającym bardziej język jaskiniowców niż ten którym mówili królowie.
--- 2009-06-23 ---
„Californication” (film) • #2464
[People] seem to be getting dumber and dumber. I mean we have all this amazing technology and yet computers have turned into basically four figure wank machines. The Internet was supposed to set us free, democratize us, but all it's really given us is Howard Dean's aborted candidacy and 24-hour a day access to kiddie porn, you know. And people don't write anymore, they blog; instead of talking, they text; no punctuation, no grammar. LOL this and LMFAO that. You know it just seems to me that it's just a bunch of stupid people pseudo-communicating with a bunch of other stupid people in a proto-language that resembles more what cavemen used to speak than the king's English.
--- 2009-06-23 ---
„Californication” (film) • #2463
Good Morning L.A. In the land of the lotus eaters time plays tricks on you. One minute you're dreaming, the next you're dream has become your reality. It was the best of times, if only someone had told me.
--- 2009-06-23 ---
Clive Staples Lewis „Listy starego diabła do młodego” (książka) • #2462
Aby uprzedzić strategię Nieprzyjaciela [Boga], trzeba rozważyć jego zamiary.
Nieprzyjaciel pragnie doprowadzić człowieka do stanu, w którym mógłby on zaprojektować najwspanialszą katedrę świata, zdawać sobie sprawę, że jest wspaniała, cieszyć się tym faktem — nie odczuwając jednak z tego powodu ani większego zadowolenia, ani mniejszego, ani innego niż to, jakie odczuwałby, gdyby tego dokonał kto inny. Nieprzyjaciel chce w końcu, by człowiek był tak dalece wolny od wszelkiej stronniczości na swoją korzyść, żeby mógł się cieszyć własnymi talentami tak szczerze i pogodnie jak talentami swego bliźniego lub wschodem słońca, słoniem czy wodospadem. Docelowo chce on, by każdy człowiek był zdolny uznać wszelkie stworzenia (nawet siebie samego) za coś wspaniałego i doskonałego. Pragnie On zabić czym prędzej ich zwierzęcą miłość własną, lecz obawiam się, że w Swej polityce długofalowej pragnie ożywić w nich nowy rodzaj miłości własnej — dobroczynność i uczucie wdzięczności dla wszystkich, włączając w to także samych siebie.
Z chwilą, gdy się naprawdę nauczą kochać swych bliźnich jak siebie samych, wolno im będzie kochać siebie jak swych bliźnich. Nie możemy bowiem nigdy zapominać o najbardziej odpychającym i niewytłumaczalnym rysie Nieprzyjaciela: On rzeczywiście kocha te stworzone przez siebie bezwłose dwunożne istoty i to, co im odbiera jedną ręką, zawsze oddaje drugą.
--- 2009-06-23 ---
Clive Staples Lewis „Listy starego diabła do młodego” (książka) • #2460
Historyczny punkt widzenia, wyłożony w skrócie, oznacza, że kiedy uczony spotyka się u dawnego autora z jakimś twierdzeniem, jedynym pytaniem, jakiego nigdy sobie nie stawia, jest pytanie, czy to jest prawda. Zapytuje, kto wywarł wpływ na tego starożytnego pisarza, jak dalece napotkane twierdzenie zgodne jest z tym, co napisał w innych swoich dziełach, jaką fazę w rozwoju pisarza lub ogólnej historii myśli to odzwierciedla, jaki to wywarło wpływ na późniejszych pisarzy, jak często bywało źle rozumiane (szczególnie przez własnych kolegów tegoż uczonego), jaki był ogólny kierunek krytyki owego ujęcia w ciągu ostatnich dziesięciu lat, jak się przedstawia „obecny stan tego zagadnienia”. Traktować starożytnego pisarza jako możliwe źródło wiedzy — spodziewać się, że to, co powiedział, mogłoby w jakiś sposób zmodyfikować myśli lub zachowanie współczesnego człowieka — takie podejście odrzucono by jako niezwykle prostackie.
--- 2009-06-23 ---
Clive Staples Lewis „Listy starego diabła do młodego” (książka) • #2459
Nauczyliśmy ludzi myśleć o przyszłości jak o ziemi obiecanej, którą zdobywają wyróżnieni bohaterowie — nie jak o czymś, w co każdy wkracza z prędkością sześćdziesięciu minut na godzinę, niezależnie od tego, czym się zajmuje i kim jest.
--- 2009-06-23 ---
Clive Staples Lewis „Listy starego diabła do młodego” (książka) • #2458
Pogarda dla rzeczy „starych” jest jedną z najcenniejszych namiętności, jakie udało nam się wyhodować w sercu ludzkim — niewyczerpane źródło herezji religijnych, szalonych zamysłów, niewierności w małżeństwie i niestałości w przyjaźni. Ludzie żyją w czasie i doświadczają rzeczywistości w kolejno po sobie następujących zmianach. Dlatego, by poszerzyć swą wiedzę o rzeczywistości, muszą doświadczać wielu różnych rzeczy — innymi słowy muszą przeżywać zmiany. Ponieważ ludzie potrzebują zmiany, Nieprzyjaciel, będąc w swojej istocie hedonistą, uczynił dla nich zmianę czymś przyjemnym, podobnie jak przyjemnym uczynił jedzenie. Ponieważ jednak Nieprzyjaciel nie życzy sobie, by ludzie uczynili zmianę (podobnie zresztą jak jedzenie) celem samym w sobie, zrównoważył w nich zamiłowanie do zmiany zamiłowaniem do stałości. Wynalazł sposób, by w tym samym świecie, który stworzył, zaspokoić równocześnie oba te dążenia. Uczynił to przez połączenie zmiany i stałości w tym, co my nazywamy rytmem. Daje ludziom pory roku — każda odmienna, jednakże w każdym roku ta sama. Wiosna jest więc zawsze odczuwana jako nowość, a równocześnie jako powtarzanie się stale tego samego motywu istniejącego od niepamiętnych czasów.
--- 2009-06-23 ---
Clive Staples Lewis „Listy starego diabła do młodego” (książka) • #2457
Ludzie lub narody, które uważają, że można uaktywnić i zdynamizować wiarę po to, by następnie uczynić z niej narzędzie do stworzenia wzorowego społeczeństwa, mogliby z równym powodzeniem uważać, że drogi do Nieba można by użyć jako krótszej drogi do pobliskiej apteki.
--- 2009-06-23 ---
Clive Staples Lewis „Listy starego diabła do młodego” (książka) • #2456
W głębi serca Nieprzyjaciel jest hedonistą. Wszystkie owe posty i nocne czuwania, stosy ofiarne i krzyże są tylko fasadą, czymś na kształt piany u wybrzeży morskich. Im dalej na głębię, im dalej w Jego Królestwo, tym więcej radości, coraz więcej radości. On nawet z tego nie robi sekretu — u Swej prawicy ma w pogotowiu „radości wieczne”. Brrr. Nie sądzę, aby miał on najsłabsze pojęcie o tej wzniosłej i surowej tajemnicy, której my dosięgamy w Cierpiętniczej Wizji.
--- 2009-06-23 ---
Clive Staples Lewis „Listy starego diabła do młodego” (książka) • #2454
W ogóle zmysł posiadania na własność należy zawsze pobudzać. Ludzie ustawicznie kierują się pretensjami do prawa własności, które brzmią równie śmiesznie w Niebie jak i w Piekle, a my musimy ich w tym utrzymywać. Przeciwstawienie się w dzisiejszych czasach czystości wypływa w znacznej mierze z przekonania ludzi, że „posiadają” swe ciała — owe ogromne i niebezpieczne posiadłości pulsujące energią, która stworzyła światy, posiadłości, w których znaleźli się bez własnej woli i z których zostaną wyrzuceni przez wolę cudzą.
--- 2009-06-23 ---
Clive Staples Lewis „Listy starego diabła do młodego” (książka) • #2453
Człowiek nie może stworzyć ani zatrzymać nawet jednego momentu czasu — otrzymuje go w całości jako prawdziwy dar i równie dobrze mógłby patrzeć na słońce i księżyc jak na swoje ruchomości. Jest również w teorii skazany całkowicie na służbę Nieprzyjacielowi i gdyby Ten zjawił mu się w cielesnej postaci i zażądał w praktyce tej służby w ciągu jednego pełnego dnia, nie odmówiłby. Przyjąłby z wielką ulgą, gdyby w tym dniu nie zażądano od niego niczego więcej ponad cierpliwe przysłuchiwanie się gadaniu głupiej kobiety, a jego zadowolenie sięgnęłoby niemal zenitu, gdyby Nieprzyjaciel w owym dniu powiedział: „Teraz możesz iść i zabawić się przez pół godziny”.
--- 2009-06-23 ---

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172737475767778798081828384858687888990919293949596979899100101102103104105106107108109110111112113114115116117118119120121122123124125126127128129130131132133134135136137138139140141142143144145146147148149150151152153154155156157158159160161162163164165166167168169170171172173174175176177178179180181182183184185186187188189190191192193194195196